Ludzie od najdawniejszych czasów sięgali po rozwiązania, jakie dawała im natura. Kiedy pierwsi hodowcy ptaków dostrzegli zdolność gęsi i kaczek do radzenia sobie z niskimi temperaturami i domyślili się, że klucz tkwi w ich upierzeniu, zaczęli wykorzystywać puch i pierze do wytwarzania poduszek i kołder. Same kurtki jednak stanowią wynalazek lat 30. XX wieku. Od tamtej pory stały się prawdziwym hitem dla niemal każdego trekkera podróżującego w warunkach zimowych – niezależnie, czy na obszarze okołobiegunowym, czy w wysokich górach. Naturalny puch to oczywiście wypełnienie nie tylko kurtek czy kamizelek. Wielu producentów śpiworów używa go jako wsad, gwarantując przy tym znakomite zabezpieczenie nawet przed ekstremalnie niskimi temperaturami.

Dlaczego puch cieszy się tak dużą popularnością? Jakie są jego najważniejsze zalety? O tym dowiesz się z poniższego tekstu. Poznaj już teraz korzyści wynikające z wykorzystania naturalnego wsadu.

Śpiwory puchowe w środowisku naturalnym.

Czym jest naturalny puch?

Warto na początku wytłumaczyć, czym właściwie jest naturalny puch. Przywołując to pojęcie mamy zazwyczaj na myśli drobne, niemal okrągłe piórka znajdujące się tuż przy skórze zwierzęcia. Dzięki swojej specyficznej strukturze mają one zdolność magazynowania powietrza, więc wokół ciała kaczki czy gęsi powstaje swoista poduszka powietrzna. W ten sposób tworzy się znakomita izolacja termiczna.

Niektórzy stawiają znak równości między puchem a pierzem – to błąd. Pierze, w przeciwieństwie do puchu, charakteryzuje się mniejszą sprężystością i większą wagą. Słabiej też magazynuje ciepło. Nie zmienia to jednak faktu, że bardzo często stosuje się mieszanki obu rodzajów upierzenia, aby zyskać kompromis między skutecznością w termoizolacji a ceną. Puch jest oczywiście droższy od pierza.

Znakomita izolacja termiczna

Czas przyjrzeć się atutom naturalnego puchu. Doskonała izolacja to podstawowa zaleta wymieniana przez zwolenników tego wypełnienia – odpowiednie rozłożenie gwarantuje szczelną barierę, zatrzymującą ciepło wewnątrz. Co ciekawe, do dzisiaj nie udało się opracować tworzywa o zdolnościach zbliżonych do tych, jakimi charakteryzują się te małe piórka. Widać natura wciąż pozostaje na tym polu niedościgniona.

Jak dobrze izoluje naturalny puch? Wystarczy spojrzeć na różne propozycje producentów kurtek arktycznych i dla alpinistów. Na rynku nie brakuje okryć z wkładem puchowym, gwarantującym komfort nawet przy temperaturach poniżej -70 stopni Celsjusza! Co więcej, efekt izolacji termicznej zachodzi niemal natychmiast po założeniu takiej kurtki – przy syntetycznych odpowiednikach trzeba wpierw poczekać, aż się ogrzeją.

Czy każda kurtka puchowa lub śpiwór zagwarantuje podobną ochronę? Absolutnie nie. Puch różni się od siebie jakością. Widać to w przypadku kaczych i gęsich piór – zdecydowanie bardziej pożądane są te drugie. Dlatego przy zakupie produktów z puchowym wsadem warto zwrócić uwagę na dwa parametry.

Pierwszy: sprężystość

Sprężystość, czy inaczej rozprężność, prezentuje się w calach sześciennych (cubic inch – cui/cuin). Cecha ta określa zdolność puchu do samoistnego rozprężania się. Ma to duże znaczenie dla zdolności termoizolacyjnych. Im wyższy jest ten parametr, tym lepiej puch się rozpręża. To zaś oznacza dużo skuteczniejsze zabezpieczenie przed chłodem. Poza tym wyższa sprężystość wymaga również zastosowania mniejszej ilości wkładu.

Ile cuin stanowi optymalną wartość? Wskazuje się, że puch wysokiej jakości cechuje rozprężność na poziomie co najmniej 600 cui. 800-900 to najlepszy gatunkowo puch i praktycznie najwyższa wartość tego parametru. Pojedyncze produkty wykonuje się z użyciem puchu 1000, wpływa to jednak na bardzo wysoką różnicę w cenie i tylko niewielką w praktycznych zastosowaniach.

Drugi: stosunek puchu do pierza

To drugi parametr, na który należy zwrócić uwagę. Jak wspomniano, w kurtkach i śpiworach zazwyczaj stosuje się ociepliny mieszane. Dlatego przed wyborem produktu warto sprawdzić proporcje pierza i puchu. Zazwyczaj podaje się je w procentowym stosunku puch/pierze. Jeśli więc widzisz, że na etykiecie danego śpiwora lub kurtki widnieje np. „90/10”, to oznacza, że producent zastosował 90% puchu i 10% pierza.

Niewielka masa puchu

Kolejnym atutem, obok którego nie można przejść obojętnie jest fakt, że puch cechuje się naprawdę niewielką masą – same pióra bowiem ważą niemal tyle, co nic. Zazwyczaj kurtki dostosowywane do warunków zimowych kojarzą się z ciężką odzieżą wierzchnią. Dlatego też osoby sięgające po raz pierwszy po kurtki puchowe, dziwią się, jak lekkie są to produkty, a jednocześnie zapewniające tak dobrą izolację termiczną.

Ten atut będzie szczególnie ważny dla podróżników, i to nie tylko tych ceniących sobie wędrowanie „na lekko”. Im mniejsze obciążenie, tym mniej energii traci się w czasie marszu. To zaś szczególnie ważne w mniej sprzyjających warunkach.

Łatwość kompresowania

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w przypadku naturalnego puchu? Z pewnością na fakt, że ulega on kompresji, co ma związek z wcześniej omawianym parametrem – sprężystością. Puch można łatwo „ścisnąć”, bez żadnej szkody dla jego struktury. To oznacza, że np. śpiwór da się zwinąć do wymiarów mniej więcej piłki do koszykówki, choć ostateczny rozmiar złożonego produktu pozostaje uzależniony od granicznej temperatury, przy której zapewniony jest komfort termiczny.

Dwa skompresowane śpiwory puchowe.

Fakt, że kurtka albo śpiwór z naturalnym puchem tak sprawnie daje się złożyć, ma duże znaczenie dla organizacji bagażu. To, że zmieszczą się w plecaku, to jedna strona medalu. Druga – że zajmą w nim niewiele miejsca. Pod tym względem wsad puchowy znacznie dominuje nad zdecydowaną większością syntetycznych odpowiedników, co jak nietrudno się domyślić ma spory wpływ na decyzje zakupowe.

Oddychalność

Tym, co bardzo męczy wiele osób przy wkładach ze sztucznych włókien, głównie tych tańszych i gorszej jakości, jest niska przepuszczalność pary wodnej i akumulacja nadmiernego ciepła. Nie brak oczywiście rozwiązań powoli eliminujących ten problem, jednak w tym przypadku natura znów mocno wyprzedziła człowieka. Puch bowiem ma zdolność do przepuszczania pary wodnej na zewnątrz i oddawania zbędnej ilości ciepła. To skutkuje dużym przełożeniem na komfort użytkowania kurtki czy śpiwora z wsadem tego rodzaju.

Trwałość puchu

To, ile kurtka czy śpiwór z naturalnym wsadem będzie służyć, w dużej mierze zależy od tego, w jaki sposób są konserwowane. Przy prawidłowym praniu i suszeniu puch wykazuje dłuższą żywotność niż sztuczne odpowiedniki. I prawdopodobnie w tym miejscu znajdzie się jeden z niewielu mankamentów tego wypełnienia – aby należycie wyprać i wysuszyć puchowe produkty, potrzeba czasu. Trzeba również stosować profesjonalne środki do mycia – na tyle delikatne, by nie uszkodziły struktury piór, a jednocześnie na tyle silne, by usuwały z nich pot, bakterie i wszelkie zabrudzenia. Proces suszenia może zaś trwać nawet kilka dni! Najwygodniejszą metodą jest użycie suszarki bębnowej. Jeśli jednak poświęci się temu odpowiednio dużo uwagi, kurtka czy śpiwór zapewnią komfortowe użytkowanie przez kilka sezonów.

Naturalny puch – czy się opłaca?

Właściwości puchu są nie do przecenienia. Wielu trekkerów stojących przed koniecznością zakupu okrycia wierzchniego czy nowego worka do spania, zwraca uwagę przede wszystkim na produkty z tym wypełnieniem. Nie da się jednak zaprzeczyć, że naturalny puch zwykle jest droższy od sztucznych wypełnień. Powstaje więc wtedy pytanie – co się bardziej opłaca?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Sztuczne wsady często też mają inne zalety, jakich brakuje naturalnym piórom – chociażby to, że nie pleśnieją. Alergicy również mogą mieć kłopot z puchem, szczególnie jeśli producent zdecydował się na tańszy, kaczy. Puch też wykazuje niższą odporność na zawilgocenie. Wiele także zależy od indywidualnych oczekiwań każdego klienta oraz warunków, z którymi będzie musiał się mierzyć. Zdecydowanie jednak podczas zakupów warto mieć produkty puchowe na uwadze. To bardziej inwestycja niż koszt – dobrze o tym pamiętać.

There are currently no comments.