Najciekawsze atrakcje z różnych szlaków trekkingowych

Niektórzy uważają, że w trekkingu najważniejsza jest sama podróż – odnajdywanie spokoju w kontakcie z naturą, przełamywanie słabości czy odkrywanie swoich możliwości przez wystawianie się na ekstremalne warunki. Nie sposób jednak nie dostrzec faktu, że równie istotne są urokliwe krajobrazy czyniące dany szlak niezwykłym. Z tego artykułu nie dowiesz się więcej o samych trasach, lecz o wyjątkowych atrakcjach – stworzonych zarówno przez człowieka, jak i całkowicie naturalnych – czekających na trekkerów na całym świecie. Choć niektóre z nich będą bardziej oczywiste, przedstawimy też wiele miejsc, o jakich być może wcześniej nie słyszałeś.

Chcesz poznać niesamowite punkty czekające na szlakach? Przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego więcej zarówno o tych bliższych, jak i bardzo odległych atrakcjach zapierających dech w piersiach, czyniących każdą podróż niezapomnianą. W tej części poznasz niesamowite lokalizacje w Europie i na Bliskim Wschodzie. Zachęcamy do lektury!

Stary Kontynent skrywa wiele tajemnic

Europa wydaje się doskonale poznana. Wszak to właśnie ona jest kolebką cywilizacji Zachodu, a w niemal każdej jej części widać ślady działalności człowieka. Słowo klucz stanowi właśnie to „niemal”, ponieważ wciąż można spotkać tu sporo odludnych i urokliwych miejsc. Ponadto dzieła człowieka nie zawsze ujmują krajobrazom. Czasem bywa zupełnie odwrotnie. Co więc warto zobaczyć na Starym Kontynencie?

Wielkie angielskie pojezierze

Wielka Brytania w kontekście turystycznym kojarzy się nam głównie z górzystą Szkocją, zieloną Walią i malowniczymi krajobrazami wiejskimi – poprzecinanymi murkami powstałymi w procesie grodzenia. Jest jednak jeden szczególnie wyjątkowy region, zlokalizowany w północno-zachodniej części Anglii – Lake District. To tutaj wysokie szczyty, takie jak mierzący 978 m Scafell Pike, czy Great Gable (899 m) spotykają się z licznymi, mniejszymi i większymi jeziorami – znajdującymi się u podnóży pofałdowanych gór. Wyjątkowość tego miejsca poświadcza również UNESCO, dodając w 2017 roku Lake District do Listy Światowego Dziedzictwa.

Krajobraz ukształtowany około 15 tys. lat temu przez lodowiec swoją malowniczością idealnie pasuje do celtyckich legend i powieści fantasy. Klimat dopełniają trawiaste zbocza gór i wzniesień, liczne wrzosowiska, a także strumienie biegnące od jednego jeziora do drugiego. Cały ten obszar stanowi więc jedną wielką atrakcję. Powinien zobaczyć ją każdy miłośnik obcowania z przyrodą w czasie pieszych wycieczek.

Ostańce, skrywające klasztory

Grecja to mocno zróżnicowany kraj, a jego znaczną część zajmują wysokie góry. Nie sposób też zapomnieć o licznych wyspach i wysepkach – w tym malowniczej Santorini z białymi domami o błękitnych, kopulastych dachach. Nie brakuje tu więc pięknych miejsc wartych odwiedzenia.

Wśród nich jest jedno, które powinno znaleźć się w planie wycieczki każdego, kto podróżuje po Helladzie. Greckie Meteory – pełne wysokich skalnych ostańców. Surowych, niedostępnych, a jednocześnie zachwycających i pięknych. Co więcej, na ich szczytach można znaleźć prawosławne monastery – w tym największy, czyli Wielki Meteor. To idealne miejsca izolacji dla mnichów szukających wyciszenia i bliższego kontaktu z Bogiem. Skały nierzadko wyrastają nawet ponad 500 metrów w górę. Co ciekawe, do wielu mniszych osad nich nie prowadzą żadne drogi czy schody. Do góry trzeba się po prostu wspiąć po drabinie lub wjechać na szczyt w specjalnym koszu. Krajobraz ten przecina wiele szlaków. Pewien kłopot stanowi fakt, że są popularne, więc w sezonie bywają zatłoczone.

Skalne Miasto w Czechach

Greckie ostańce Meteorów to nie jedyny górski rejon Europy, który szczególnie warto zobaczyć. Zalicza się do nich także Adrspach – położone blisko polskiej granicy Skalne Miasto w Górach Stołowych. Niespełna 3-kilometrowy spacer zapewnia niesamowite wrażenia. Maszeruje się między wysokimi skałami, wyrastającymi nad korony drzew. Mimo że nie są tak okazałe, jak Meteory, to robią ogromne wrażenie. Sam szlak przebiegający przez Adrspach jest bardzo dobrze przygotowany. W kluczowych miejscach nie brak poręczy ułatwiających wspięcie się po schodach. Same przewyższenia nie są duże i nie wynoszą więcej niż 50-60 metrów.

W Skalnym Mieście można również odbyć podróż łódką i podziwiać majestat gór w czasie krótkiego rejsu. Choć wędrówka po tej atrakcji nie jest długa – zajmie raptem 3-4 godziny – to zdecydowanie warto ją uwzględnić w swoim planie podróży po lokalnych szlakach.

Uroki Bliskiego Wschodu

Na razie żegnamy Europę, by ruszyć nieco dalej, na południowy wschód. W burzliwej krainie, gdzie stykają się kultura chrześcijańska, muzułmańska i żydowska, nie brakuje wyjątkowych lokalizacji – będących obowiązkowym punktem dla każdego trekkera. Co warto zobaczyć?

Stolica Nabatejczyków

To prawdopodobnie jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc związanych z kulturą starożytności. Petra – sławna dzięki Agacie Christie i filmowi Stevena Spielberga „Indiana Jones i ostatnia krucjata“ – to obiekt wyjątkowy pod wieloma względami. W tym zestawieniu to drugie skalne miasto, które przez wiele lat swojej świetności pozostawało niezdobyte, a jednocześnie wywierało ogromny wpływ na ciągnące się w pobliżu szlaki handlowe. Strategiczne położenie, naturalne jaskinie i liczne obszary niedostępne z zewnątrz stwarzały idealne warunki do zasiedlenia i zbudowania oryginalnej kultury – czerpiącej garściami od Egipcjan, Hellenów, Syryjczyków i Rzymian.

Leżąca w Jordanii Petra to dziś przede wszystkim atrakcja turystyczna, świadcząca o niezwykłej kulturze i potędze ekonomicznej tego miasta. Nic więc dziwnego, że pojawiają się tu zarówno „niedzielni” turyści, jak i trekkerzy – kroczący po lokalnych szlakach. Petra gwarantuje niesamowitą wycieczkę w czasie!

Miejsce spoczynku arki

Na pograniczu Bliskiego Wschodu i Azji, w tzw. Azji Mniejszej, znajdują się potężne góry, a raczej masyw wulkaniczny. Sięgające 5137 m n.p.m. i 3896 m n.p.m. Ararat Wielki i Mały górują nad lokalnymi równinami, wznosząc się ponad 3000 metrów nad ich poziom. Widok na nie budzi ogromny respekt względem sił natury. Ararat, choć znajduje się w Turcji, ma ogromne znaczenie także dla sąsiedniej Armenii, jak i kultury judeochrześcijańskiej. Wynika to z faktu, że podobno właśnie na ich zboczu miała osiąść biblijna arka Noego. W związku z tym prowadzono tu liczne badania, mające na celu odnalezienie jej śladów.

Masyw Araratu dla wielu trekkerów jest nie tylko wyzwaniem wymagającym kondycji, ale też wyprawą duchową związaną właśnie z historiami biblijnymi. I choć wycieczki są tu jak najbardziej możliwe, to podlegają pewnym ograniczeniom. Obszar ten stanowi bowiem strefę zmilitaryzowaną, głównie ze względu na stałe napięcia między Armenią i Turcją. Stąd też potrzebne są odpowiednie zezwolenia, a sama podróż na Ararat musi odbywać się w grupie zorganizowanej.

Marsjański krajobraz

Wracamy do Jordanii! Tym razem jednak nie chodzi o żadne starożytne miasto, a o teren, który rzuca wyzwanie najśmielszym trekkerom. To także niesamowita atrakcja z uwagi na swoją wyjątkowość w skali świata. Wadi Rum, bo o niej mowa, to gorąca, pomarańczowo-czerwona pustynia – usłana wydmami i wynoszącymi się nad nie skałami. W dosłownym tłumaczeniu Wadi Rum oznacza „Dolinę lekkiego piasku”. Swoje miejsce znajdą tu zarówno miłośnicy marszu w wymagających warunkach, jak i wspinacze. Każdy, kto zdecyduje się na podróż do tego miejsca, powinien wspiąć się na szczyty wysokich gór piasku, by zobaczyć krajobraz z góry – wtedy budzi on największe emocje. Nie brak tu też kanionów, w tym Kanionu Khazali z petroglifami i innymi malunkami – pozostawionymi przez kultury, które zamieszkiwały ten obszar przed wiekami.

Wadi Rum ma swój urok nie tylko za dnia. Zachód słońca, jak i wschód księżyca potęgują wrażenie „kosmiczności”, przypominając powierzchnię Czerwonej Planety. Podróż na Marsa nie jest potrzebna – wystarczy wybrać się między skały i piaski Wadi Rum, by ujrzeć jego namiastkę.

Inne wyjątkowe miejsca na świecie

W tej części mogłeś dowiedzieć się więcej o niezwykłych miejscach, jakie każdy trekker przemierzający Europę czy Bliski Wschód powinien zobaczyć. Niektóre leżą przy szlakach stanowiących duże wyzwanie, inne są idealne dla całej rodziny. W następnej części tego cyklu będziesz mógł dowiedzieć się więcej o atrakcjach czekających w innych regionach globu. Śledź nasz blog i poznaj kolejne malownicze krajobrazy – zarówno te ukształtowane przez naturę, jak i człowieka.

There are currently no comments.