Konserwacja sprzętu trekkingowego – jak dbać o swoje wyposażenie – cz. 2

Każdy trekker pragnie, aby jego sprzęt służył mu jak najdłużej. Tym bardziej że wszyscy mają swój ulubiony plecak, buty, namiot czy śpiwór. Aby akcesoria te przez dłuższy czas pełniły swoją funkcję, warto o nie odpowiednio zadbać. Poprzednim razem mogłeś poczytać więcej o tym, jak należy obchodzić się z namiotami i śpiworami, kiedy przychodzi pora, by pozbyć się różnych zabrudzeń. Dowiedziałeś się, jak to zrobić poprawnie, aby nie uszkodzić ich struktury i znacznie wydłużyć ich żywotność.

W tej części dowiesz się, jak należy dbać o kolejne dwa elementy wyposażenia trekkingowego. Choć zdecydowanie najważniejsze w zakresie konserwacji są wytyczne producenta, to nietrudno wyróżnić pewne porady, które można zastosować przy większości artykułów. Stosując się do poniższych wskazówek, sprawisz, że Twój ekwipunek na długo zachowa swoje właściwości i przetrwa znacznie więcej czasu. To zaś chroni Cię też przed potencjalnymi wydatkami na zakup nowego sprzętu. Przeczytaj więc ten artykuł i zadbaj o swoje wyposażenie!

Dbanie o buty trekkingowe

Można o wielu elementach ekwipunku powiedzieć, że są niezbędne. Namiot i śpiwór zapewniają bezpieczeństwo i komfortowy wypoczynek po dniu marszu. Podczas przemieszczania się zaś zdecydowanie najważniejsze są dobre buty. Należycie dobrane obuwie gwarantuje wysoką przyczepność, a także wygodę. Nic dziwnego zatem, że jeśli trafi się na perfekcyjnie dopasowaną do oczekiwań parę, to chciałoby się w niej przejść cały świat. Aby więc cieszyć się nią przez dłuższy czas, należy o nią odpowiednio zadbać.

W tym punkcie warto przypomnieć, że obuwie trekkingowe wykonywane jest z różnych surowców. Do najczęściej stosowanych należą:

  • skóra licowa,
  • skóra typu nubuk,
  • materiały syntetyczne (częściej jako wstawki do skórzanej cholewy).

Jak się spodziewasz, każdy z tych materiałów wymaga nieco innej pielęgnacji. Jest jednak jedna zasada, która odnosi się do każdego z nich – nie warto czekać z czyszczeniem!

Skóra licowa

Zdecydowanie najprostsza w utrzymaniu czystości, choć też wymaga należytego podejścia. By ją wyczyścić, zwykle wystarczy wsadzić buty pod bieżącą chłodną lub letnią wodę. Niekiedy można pomóc sobie miękką szczoteczką. W przypadku jednak skóry zaimpregnowanej odpowiednie ciśnienie strumienia i nieco cierpliwości powinny załatwić sprawę.

Kiedy już pozbędziesz się zabrudzeń, pora na suszenie. Buty postaw najlepiej w przewiewnym miejscu, z dala od wszelkich źródeł ciepła oraz promieni słonecznych. W przeciwnym wypadku przesuszysz skórę – to zaś często prowadzi do nieodwracalnych uszkodzeń. Kiedy buty przeschną, sięgnij po przeznaczony do skóry licowej impregnat (często są w tubce z gąbeczką) i nałóż go według zaleceń producenta. Środek zyskuje pełną skuteczność po około dobie i na tyle powinieneś zostawić swoje buty w przewiewnym miejscu. Ostatecznie możesz zadbać też o nawilżenie materiału, stosując specjalne woski do obuwia trekkingowego.

Skóra nubukowa

Ten typ surowca, choć wygląda efektownie, ma niestety tendencję do łatwego łapania zabrudzeń. Co gorsza – wszelkie zaniedbania mogą zakończyć się uszkodzeniem materiału oraz mało estetycznymi przebarwieniami. Dlatego w momencie, kiedy tylko jest taka możliwość – warto oczyścić je z pyłu, błota czy innego typu plam.

W przeciwieństwie do skóry licowej – nie należy wsadzać butów z nubuku pod strumień wody. Zamiast tego brud usuwa się za pomocą specjalnej szczotki z plastikowym czy silikonowym włosiem. Można je dostać w większości sklepów obuwniczych. Jeśli jednak plama okazuje się wyjątkowo uporczywa, w ostateczności sięgnij po mydło. Nie należy używać go zbyt dużo, gdyż przesusza skórę i prowadzi do jej uszkodzeń. Jeśli masz taką możliwość, sięgnij lepiej po preparat służący do mycia butów górskich.

Jeśli usuwałeś zabrudzenia na mokro – pamiętaj o odpowiednim wysuszeniu. Zasada jest dokładnie ta sama jak w przypadku obuwia ze skóry licowej. Następnie użyj impregnatu – do nubuku stosuje się najczęściej delikatne środki w sprayu, więc nie powinno być większego problemu z nałożeniem. W tym przypadku również najlepiej pozostawić buty na 24h bez używania. Wówczas masz gwarancję, że na skórze powstanie film ochronny, gwarantujący wodoszczelność i przewiewność skóry.

Buty z tekstyliów (w tym materiałów sztucznych)

Choć zazwyczaj tkaniny sztuczne stosowane są jako wstawki do butów skórzanych, to na rynku znajdziesz także obuwie wykonane niemal w całości z nich. Jak je czyścić? Przede wszystkim – zapomnij o pralce. Choć nie trudno znaleźć opinie, że właśnie w ten sposób można szybko i bezpiecznie umyć buty – uwierz, że nie warto. Już przy pierwszym praniu najpewniej dojdzie do rozklejenia podeszwy oraz zniekształcenia cholewy. A tego nie chcesz, prawda?

Dlatego buty z tekstyliów pierze się ręcznie, z użyciem mokrej ściereczki. Przy mocniejszych zabrudzeniach sięgnij po przeznaczoną do tego celu piankę lub szampon do obuwia. Wówczas, delikatnie trąc, skutecznie pozbędziesz się plam. Suszenie i impregnacja zaś wygląda zupełnie tak, jak w przypadku pozostałych butów.

Mycie wnętrza obuwia

Skoro już wiesz, jak dbać o zewnętrzną część cholewy, pora, byś zapoznał się z zasadami mycia wewnątrz. W większości przypadków wystarczy po prostu przemyć je letnią wodą, uprzednio wyjmując wkładki. W ten sposób zniwelujesz brzydki zapach, ale i pozbędziesz się pożywki (czyli starego potu i naskórka) dla bakterii i grzybów. W walce z nimi pomogą Ci również specjalne preparaty. W sprzedaży dostępne są nie tylko odświeżacze czy specjalne środki przeciwbakteryjne i grzybobójcze, ale i dezodoranty do butów. Dzięki temu masz pewność, że pozbędziesz się przykrego zapachu, a Twoje stopy będą wolne od chorób skóry.

Trzeba jednak pamiętać, że suszenie wnętrza butów trwa znacznie dłużej. Dlatego pierz je wyłącznie wtedy, gdy na następny dzień wiesz, że nie będziesz z nich korzystać. Proces suszenia przyspieszysz, wkładając do cholewy zwiniętą gazetę, ręczniki papierowe lub bibułę. Będą skutecznie absorbować wilgoć – o ile będziesz pamiętać o ich regularnej wymianie (średnio co pól godziny).

Same wkładki też wymagają umycia. W większości przypadków lepiej to zrobić ręcznie, szczególnie w przypadku produktów wielowarstwowych, które są klejone punktowo i mogą się rozwarstwić. Wkładki z tworzyw sztucznych zaś możesz wyprać w pralce. Pamiętaj, żeby ustawić najniższą temperaturę i najmniejsze obroty.

Dbanie o plecak

Kolejnym niezbędnym artykułem podczas podróżowania jest plecak. To w nim przenosisz niemal cały ekwipunek, a dobrze dobrany umożliwia zredukowanie zmęczenia do minimum. Jeśli więc masz swój ulubiony produkt – warto o niego zadbać.

Mówi się, że plecaki są najbardziej narażone na różne zabrudzenia. W tym przypadku bowiem nie chodzi tylko o zabłocenie, żywicę czy inne plamy z naturalnych substancji. Warto pamiętać, że niekiedy podróżuje się np. lokalnymi środkami transportu. W bagażniku autobusu zaś nie trudno o trudno usuwalne plamy np. ze smaru. Z kolei zdarza się, że sam podróżnik, przez nieuwagę, nie zakręci dobrze buteleczki z olejem roślinnym czy mydłem w płynie. Okazji do zabrudzenia plecaka jest więc wiele. Dlatego warto zadbać o odpowiednie czyszczenie.

Przede wszystkim, jak w przypadku większości sprzętów trekkingowych, nie pierze się go w pralce. Bęben może bowiem uszkodzić impregnację. Zniszczeniu mogą ulec klamry i suwaki. Czeka Cię więc pranie ręczne. Jak to zrobić poprawnie? Przede wszystkim najpierw wytrzęś z plecaka dosłownie wszystko, co w nim jest – piach, kurz, inne drobne przedmioty. Następnie napełnij wannę odrobiną wody (by lustro sięgało około 10 cm od dna) i wrzucić do niej plecak. Następnie mokrą, miękką gąbką z dodatkiem delikatnego mydła (np. szarego) zacznij ścierać zabrudzenia. Jeśli któreś okaże się trudniejsze do usunięcia, użyj nieco więcej mydła. Wodę z pianek na stronie, gdzie plecy stykają się z plecakiem, odciskaj, ale nie wyciskaj. Przyda się to zrobić kilka razy, aby pozbyć się całej soli. Następnie, najlepiej używając słuchawki prysznicowej, opłucz dokładnie cały produkt i powieś do góry nogami do wyschnięcia.

Co dalej?

W tej części miałeś okazję dowiedzieć się, jak zadbać o buty i plecak. Powyższe rady stanowią w większości uniwersalne rozwiązania. Jednak pamiętaj, aby zawsze sprawdzać metki producenta. Niekiedy bowiem wykorzystują autorskie rozwiązania, wymagające odpowiedniego potraktowania. Co zaś będzie w kolejnej części? Przekonasz się, jak dbać o pozostałe elementy ekwipunku!

There are currently no comments.