Niezbędne przygotowania na szlak – co należy zrobić przed wyruszeniem w trasę

W końcu przychodzi ten wymarzony moment – podejmujemy decyzję o wyruszeniu na swój pierwszy trek! Teraz wystarczy tylko wybrać trasę, włożyć wygodne buty, zorganizować sobie trochę żywności i pora ruszać w drogę! Czy aby na pewno?

Jak można się spodziewać, każda wyprawa na szlak, która ma zająć dłużej niż kilka godzin (choć i tak krótkich podróży nie lekceważmy!), wymaga odpowiedniego przygotowania. To nie tylko dobór odpowiedniej trasy, choć ma to niebagatelne znaczenie, ale też szereg innych działań, które należy podjąć, aby być zawsze gotowym na to, czego najmniej się spodziewamy w drodze.

Wszystko zaczyna się jednak od doboru właśnie drogi, jaką chcemy wyruszyć. Podstawowa zasada tutaj brzmi – wybierać trasy, którym podołamy. Nie warto rzucać się na najtrudniejsze i najdłuższe szlaki, jakie oferuje nam nasz świat. W najlepszym wypadku możemy się tylko bardzo zniechęcić, w najgorszym zaś – stracić życie. Jeśli jednak jesteśmy już nieźle zaznajomieni z trekkingiem, możemy śmiało wybierać już trudniejsze ścieżki.

Jakie jednak warto podjąć przygotowania przed wyruszeniem na szlak?

Warunki środowiskowe, które czekają nas na szlaku

Pierwsze, co warto zrobić, to przede wszystkim zdobyć więcej informacji o tym, co czeka nas na miejscu i przez całą drogę, jaką będziemy przemierzać. Wiedza bowiem jest w tym wypadku naszą najpotężniejszą bronią przed różnymi nieprzyjaznymi zjawiskami i wydarzeniami, jakich możemy być świadkami.

Podstawa to przede wszystkim rozeznanie się w warunkach klimatycznych. Jakie są dobowe wahania temperatury, jak ciepło jest na danym obszarze o konkretnej porze roku, jak obfite są opady – te informacje niejednokrotnie mogą uratować nam życie, a także pomogą dobierać mądrzej miejsca postojowe. Z drugiej strony, oprócz pogody, szalenie istotne są też uwarunkowania geograficzne. Być może obszar, po którym przyjdzie nam wędrować, jest okresowo zalewany czy też w czasie nawet lżejszych opadów zbocza wzniesień, które będą do pokonania, pokrywają się korytami rwących rzek. To zjawiska typowe między innymi dla lasów deszczowych, jak i niektórych wysp Oceanii.

Nie mniej istotne jest to, jakie są warunki polityczne w państwie, w którym ciągnie się wymarzony szlak. Świat niestety często bywa bardzo nieprzyjazny, a ludzie, którzy w nim żyją, bywają jeszcze gorsi. Nie należy oczywiście wychodzić z założenia, że każdy tubylec, którego spotkamy, będzie nastawał na nasze życie, jednak na niektórych terenach musimy być bardziej baczni na pewne zachowania – swoje, jak i „lokalsów”. Ogólnie mówiąc, najlepiej jest omijać te regiony, które są obecnie niestabilne politycznie. Wśród nich możemy wyróżnić niektóre obszary Meksyku (gdzie wciąż trwa wojna między mafią a siłami rządowymi), Kolumbię (gdzie duża powierzchnia kraju w ogóle nie jest kontrolowana przez państwo), jak i niektóre państwa Bliskiego Wschodu (Syria i Jordania) czy Północnej i Środkowej Afryki (Sudan, Somalia, Libia).

Dobrze również choć odrobinę dowiedzieć się o lokalnej kulturze. Z perspektywy europejczyków wiele zachowań, które my przyjmujemy za życzliwe (np. mocny uścisk ręki), przez mieszkańców innych regionów może być źle odczytany (ten sam gest w wielu krajach muzułmańskich jest uważany za akt agresji).

Obowiązkowo należy również dowiedzieć się więcej o tym, jakie są inne potencjalne zagrożenia – w tym przede wszystkim choroby, typowe dla danego regionu (jak malaria), a także dzikie zwierzęta, które możemy spotkać na szlaku (niedźwiedzie, tygrysy, wilki czy nawet… łosie).

Przygotowanie kondycyjne

Kiedy już wiemy co nieco o tym, co czeka nas na szlaku, jak wygląda też teren – np. czy częściej będziemy szli pod górę, czy w dół lub też, czy będziemy musieli przeprawiać się przez strumienie i rzeki – warto pomyśleć o zintensyfikowaniu swojego codziennego wysiłku. Pamiętajmy, że nawet najpiękniejsza trasa może stać się osobistym piekłem, jeśli wybieramy się na nią bez uprzedniego przygotowania.

Przygotowanie kondycyjne niekoniecznie wiąże się z koniecznością wykupienia karnetu na siłownię, choć wizyty tam mogą być przydatne. Wystarczy bowiem, że poświęcimy więcej czasu przede wszystkim ćwiczeniom aerobowym, gdyż to dzięki nim zyskujemy odpowiednią wytrzymałość. Z drugiej strony pamiętajmy, że podróż po górach wiąże się z koniecznością noszenia całego swojego ekwipunku na plecach, dlatego warto zadbać o to, by mięśnie nóg i pleców były przyzwyczajone do większego obciążenia. Tutaj właśnie mogą przydać się ćwiczenia na siłowni, choć ci, którzy wolą utrzymywać kontakt z naturą, mogą zacząć po prostu od pieszych wycieczek po okolicy z obciążeniem – plecak, którego wagę z czasem należy po prostu zwiększać.

Kiedy natomiast zacząć takie treningi? Im wcześniej, tym lepiej – a najlepiej z momentem podjęcia decyzji o wyruszeniu na wyprawę. Kilka godzin na intensywniejszy marsz, jazdę na rowerze czy też nawet ćwiczenie na schodach powinny w zupełności wystarczyć na średniej trudności szlak, niewymagający wspinaczki. Podejmowanie natomiast intensywniejszego wysiłku tuż przed wyjazdem nie ma najmniejszego sensu – sprawi tylko, że wyjedziemy na szlak zmęczeni, a na nim dodatkowo się zmordujemy.

Dokumenty, które będą potrzebne na szlaku

Z wyruszeniem na szlak wiąże się też trochę spraw formalnych. Przede wszystkim zadbanie o to, aby paszport był aktualny, najlepiej co najmniej sześć miesięcy w przód od daty planowanego przyjazdu na szlak. Z drugiej strony ważne jest to, aby zabezpieczyć zawarte w nim dane, a właściwie – zadbać o to, by w razie utraty dokumentu, mieć jego jedną kserokopię przy sobie, a drugą w wersji elektronicznej, na poczcie internetowej.

Jest to o tyle ważne, że potencjalne zagubienie lub kradzież paszportu może rodzić wiele nieprzyjemnych konsekwencji, które później ciężko odkręcić. Przede wszystkim może pojawić się problem z powrotem do domu, jak i samym pobytem w obecnym miejscu. W skrajnym wypadku można nawet trafić do aresztu. Jednak i wtedy jest wyjście – o ile państwo, w którym przebywamy, ma unormowane stosunki z Polską, można skorzystać z pomocy konsularnej lub ambasady.

Przed wyjazdem może się również okazać konieczne staranie się o odpowiednie pozwolenia. Mowa tu nie tylko o wizie, która może być potrzebna, by wjechać do niektórych państw (jak na przykład do USA), ale też zezwolenie na wejście na wybrany szlak. Wszystko dlatego, że niektóre trasy cieszą się na tyle dużą popularnością, że rezerwacja swojego „miejsca” wymaga nawet rocznego wyprzedzenia. Z drugiej strony konieczność uzyskania zezwolenia może wynikać albo z trudnej sytuacji politycznej, albo ze względu na nieprzyjazne warunki, powodowane zjawiskami pogodowymi w czasie danej pory roku.

W niektórych krajach wymagane też są książeczki szczepień, w szczególności tam, gdzie występują choroby typowe dla danego kraju, jak na przykład żółta febra czy malaria.

Kompletacja odpowiedniego ekwipunku

Wyposażenie jest zupełnie odrębnym tematem, dlatego tutaj powiemy sobie o nim dość ogólnie. Podstawowymi elementami wyposażenia każdego trekkera są przede wszystkim wygodne buty, dobry namiot, śpiwór i plecak – to absolutnie najważniejsze elementy, które będą stanowiły o tym, jaka będzie nasza wyprawa.

Z drugiej strony należy dobrać odzież odpowiednio do warunków pogodowych, jakie będą czekały na nas na szlaku. Niezbędne też będą wszelkie narzędzia do orientacji w terenie – bez mapy nie mamy nawet co wyruszać w trasę! Oprócz tego potrzebna też będzie dobrze wyposażona apteczka, żywność (najlepiej liofilizowana), kosmetyczka (z biodegradowalnymi środkami czystości), bukłak z wodą, środki uzdatniania wody i inne akcesoria podróżnicze, jak i narzędzia, które mogą być wymagane ze względu na specyfikę szlaku – raki, czekan czy rakiety śniegowe.

Czy to wszystko?

Wyruszenie na szlak wymaga przede wszystkim szerokiego planowania czasu przemarszu każdego dnia – począwszy od miejsca startu, z wyznaczeniem wszystkich miejsc, w których będziemy dokonywali przystanków na nocleg, jak i punktów czerpania wody. Dobrze też zadbać o komplet szczepień na różne choroby, w przeciwnym wypadku bezmyślnie narażamy się na poważny uszczerbek na zdrowiu.

Powyżej przedstawiliśmy podstawowe zasady przygotowania do wyruszenia na szlak. To, co powinno nami kierować podczas planowania całej podróży to przezorność i zdrowy rozsądek – z nimi zawsze ma się większe szanse.

There are currently no comments.