Jak przygotować plecak na szlak – pakowanie i regulacja

To, jaki będziemy mieli plecak w czasie wyprawy, determinuje, jak ją zapamiętamy. Źle dobrany plecak bowiem zmienia całą podróż w katorgę. To samo się tyczy sytuacji, kiedy okazuje się, że jest źle wyregulowany. Dlatego też dobór tego elementu ekwipunku wymaga czasu i określenia priorytetów – czy zależy nam najbardziej na pojemności, czy też raczej na mobilności? Niewątpliwie odpowiedzi dla tego pytania determinowane są długością szlaku, a także tym, czy będziemy mieli pomoc tragarzy lub zwierząt jucznych.

Kiedy nawet już dobierzemy plecak, który spełnia nasze oczekiwania, należy go odpowiednio dostosować. Źle dopasowany i spakowany z pewnością będzie uprzykrzać nam życie i zamiast cieszyć się wyprawą i jej wszystkimi elementami, to będziemy cały czas myśleć o tym, by jak najszybciej zrzucić ciężar z pleców.

Przyjrzyjmy się bliżej plecakom i temu, jak należy je przygotować przed podróżą.

Cechy dobrego plecaka

Wyróżniamy zasadniczo trzy cechy plecaka, którymi powinien się charakteryzować. Pierwszą bez wątpienia jest wygoda – jeśli tylko pojawia się choćby najdrobniejszy dyskomfort, możemy mieć pewność, że na szlaku będzie on kilku- kilkunastokrotnie większy. Dlatego już przy zakupie należy mieć to na uwadze.

Wytrzymałość – to kolejna cecha, jaką powinien wykazywać nasz bagaż. W końcu ruszamy w najróżniejsze miejsca, gdzie materiał plecaka może być narażony na otarcia i rozdarcia. Rozchodzący się zamek również potrafi uprzykrzyć życie. Należy więc zwrócić uwagę na materiały, z których został wykonany plecak.

Ostatnią cechą jest funkcjonalność. Producenci kuszą różnymi funkcjami, które w rzeczywistości mogą w ogóle się nie przydać. Najważniejsze jest to, by dobrać model plecaka pod konkretne wymagania, dzięki czemu będziemy mieli dokładnie te funkcje, których będziemy potrzebowali.

Oprócz dobrego plecaka powinniśmy jeszcze pomyśleć o tym właściwym dla planowanej podróży. Określamy go przede wszystkim jego pojemności, dzięki której jesteśmy w stanie spakować więcej jedzenia czy innych elementów wyposażenia. Na podstawie litrażu możemy określić przydatność plecaka na wybrane okresy:

  • kilka godzin do następnego dnia – plecak o pojemności do 30 litrów,
  • weekend lub kilka dni – plecak do pojemności 50 litrów,
  • kilka dni do ponad tygodnia – plecak o pojemności 88 litrów,
  • kilka dni, tydzień lub ponad miesiąc – 105 litrów.

Jeśli zastosujemy się do tych kryteriów, możemy być pewni, że wybierzemy odpowiedni bagaż na konkretną wyprawę.

Regulacja systemu nośnego

Arcteryx Brize 25 – pojemność w sam raz na jednodniowe wyjście.

Mając już swój wymarzony plecak (pamiętajmy przy tym, że one również mogą być produkowane w rozmiarach!), pora go odpowiednio wyregulować. Na system nośny składa się m.in. pas na biodra, szelki, wszystkie paski, którymi regulujemy wymiary, a także wyścielenie pleców. Jak natomiast wyregulować wszystkie te elementy?

Należy wpierw założyć plecak. Od tego momentu możemy przystąpić do regulacji. Pierwszym krokiem jest dobranie odpowiedniej wysokości do wzrostu niosącego. Plecak powinien wówczas przylegać dobrze do pleców (szczyt uprzęży powinien być nieco poniżej kręgu szyjnego C7), a jednocześnie nie wywierać zbyt dużego nacisku na ramiona. Jeśli natomiast mamy plecak ze stelażem z aluminiowych płaskowników, możemy je delikatnie dogiąć do kształtu swoich pleców.

Następnym krokiem jest ściągnięcie plecaka i spakowanie do niego rzeczy. Jak to zrobić? Wyjaśnimy sobie w dalszej części. Kiedy jednak zapakujemy do niego wszystkie elementy ekwipunku, które miały się w nim znaleźć, należy znów go założyć i dopasować pas biodrowy. Jak powinien on wyglądać? Powinien odpowiednio mocno przylegać do bioder – to one dźwigają największe obciążenie, dlatego też powinny zapewniać stabilizację całego ciężaru z pleców.

By wyregulować ten element, należy go zapiąć poniżej talii, a przy tym nieco powyżej kości biodrowych. Siłę nacisku reguluje się taśmą z klamerką. Kiedy już wyregulujemy te części, należy zapewnić odpowiednią stabilizację, przez napięcie pasków, znajdujących się z tyłu bioder. W tym momencie przychodzi znów czas na odpowiednią regulację szelek – te ostatecznie powinny być lekko napięte. Po nich regulujemy pasy stabilizujące (te u góry szelek). Należy pamiętać, że ich napięcie może się zmieniać wraz z terenem, po którym będziemy wędrować. Konieczne więc może okazać się regulowanie tych pasów także w czasie samej wyprawy. Ostatnie, co należy zrobić – to zapiąć i wyregulować pasek znajdujący się na piersi.

Należy pamiętać, że niektóre z pasków, o których wspominaliśmy wyżej, należy regulować także w czasie podróży. Ich nieustanna praca, a także zmieniające się warunki terenowe, mogą wpływać na ich napięcie.

Jak natomiast pakować plecak?

Arc'teryx Brize 32 shakedown

Arc’teryx Brize 32 shakedown

Odpowiednie zapakowanie ekwipunku wbrew pozorom wymaga głębszego planowania. To nie tylko sztywne zasady, które mówią o rozkładzie masy w plecaku, ale też kwestia dostępu do poszczególnych akcesoriów, które ze sobą nosimy. Jak zatem powinien być spakowany plecak?

Nadrzędną zasadą jest przede wszystkim to, że wszystkie najcięższe elementy wyposażenia powinny być jak najbliżej linii kręgosłupa. Wśród rzeczy ciężkich wyróżnimy m.in. namiot, jedzenie i wodę. Lżejsze powinny natomiast znajdować się na szczycie plecaka. Do tej części ekwipunku należą ubrania, a także śpiwór. Z drugiej strony jest pakowanie pod względem szybkości dostępu do poszczególnych przedmiotów. Pod ręką zaś powinny być akcesoria, które mogą być konieczne na już teraz, wśród nich są zarówno powerbanki, okulary czy lustrzanka, a także filtry, GPS i mapa z kompasem.

Jak pakowanie wygląda w praktyce – jako pierwszy zawsze warto spakować system hydratacyjny, znajdujący się za wyścieleniem pleców. Następnie, do głównej komory, pakujemy albo wpierw namiot, albo wpierw śpiwór na dno, a później dopiero ten pierwszy. Niezależnie od kolejności tych dwóch elementów – nasz przenośny dom zawsze stanowi centralną oś dla wszystkich innych pakowanych elementów ekwipunku. W następnej kolejności należy się kierować tym, by wszystkie cięższe przedmioty znalazły się w najbliższym sąsiedztwie namiotu i pleców, mniej więcej do wysokości końca styku karku z plecakiem.

Akcesoria o średniej ciężkości natomiast mogą znaleźć się na samym dnie plecaka, a także przy jego przedniej ściance. Do nich zaliczamy m.in. śpiwór, karimatę, ubrania, a także przybory kuchenne i samą kuchenkę. Najlżejsze zaś, jak drobniejsze elementy ubioru (na przykład rękawiczki), zapasowe baterie itp., powinny znaleźć się na samym szczycie plecaka. W przypadku natomiast przedmiotów, które chcemy mieć na wyciągnięcie ręki, warto wykorzystać kieszonek, które znajdują się na bokach plecaka, a także często na pasach biodrowych.  W ten sposób zawsze będziemy mieli je pod ręką.

Im mniejsza masa tym lepiej!

Osprey Exos 48 – fenomenalny plecak trekkingowy, 48 litrów pojemności, 1.2kg masy własnej.

Ważnym aspektem jest waga naszego plecaka po spakowaniu. Dlatego też warto szukać metod redukcji masy wszędzie tam, gdzie da się ją znaleźć. Przede wszystkim – inwestycja w lekki ekwipunek nie jest najtańsza, ale zdecydowanie oszczędzi nam potu na trasie.

Dlatego też, o ile nas stać, warto kupować lżejsze akcesoria. Można też pomyśleć o tym, by zabierane w trasę urządzenia miały jak najwięcej funkcji, dzięki czemu oszczędzimy miejsce w plecaku, a jednocześnie zmniejszymy jego masę. Z drugiej strony też dobrze jest zapewnić sobie biodegradowalne środki piorące – to pozwoli ograniczyć ilość przenoszonej odzieży, gdyż na bieżąco będziemy mogli ją prać.

Sposobem na zmniejszenie masy jest również wybór liofilizowanego jedzenia, które jest znacznie lżejsze, a przy tym bardzo pożywne po przygotowaniu. Doświadczeni trekkerzy polecają również, by jeść wprost z garnka – brak talerzy to kolejny sposób na redukcję wagi. Jeśli natomiast wędrujemy z kimś, od czasu do czasu warto wymienić się ekwipunkiem lub rozdzielić poszczególne jego elementy.

Trzymając się wyżej wskazanych zasad, szukanie „oszczędności”, jeśli chodzi o wagę poszczególnych elementów wyposażenia, z pewnością spakujemy się „na lekko” na wyprawę. Natomiast dobrze dopasowany i spakowany plecak nie zaburzy przyjemności z wędrowania, dając jednocześnie szybki dostęp do poszczególnych akcesoriów.

There are currently no comments.