Zapewne część z Was, tak jak ja, nieraz zastanawiała się czy, lub kiedy, dostanie mandat za biwak na dziko. Marzenia o legalnym rozbiciu namiotu pośród leśnej głuszy do niedawna były tylko odległym przyjemnym snem. Na szczęście coś się ruszyło – jest światełko w tunelu – może jeszcze nie w stylu skandynawskim, ale i tak wygląda to dużo przyjemniej niż dotychczasowa partyzantka.

Dotychczas biwakowanie poza polami namiotowymi, biwakowymi, terenami prywatnymi itd. wiązało się z ryzykiem dostania mandatu. Zazwyczaj kontrola przez leśnika podczas biwaku na dziko odbywała się bez problemów, leśniczy w końcu też człowiek i rozumiał potrzebę spędzenia w ten sposób czasu, nie dał mandatu, a tylko pouczył. Natomiast od pół roku Lasy Państwowe rozpoczęły projekt pilotażowy udostępnienia obszarów leśnych do legalnego biwakowania czy to w namiocie, pod tarpem, w hamaku lub też na glebie bez niczego. Na razie dozwolony biwak jest tylko na konkretnych wyznaczonych obszarach w tzw. LKP (leśny kompleks promocyjny) są to wytyczone leśne obszary na których prowadzone są różne testy, badania, próby itd. Np. sprawdzanie, czy dany gatunek może tu rosnąć i opłaca się go hodować z punktu widzenia gospodarki leśnej i czy nie zagraża rodzimej populacji flory lub fauny. Właśnie na takim terenie dyrekcja LP postanowiła zezwolić na biwaki. Nie wszystkie LKP biorą udział w projekcie, ale wszystko wskazuje na to, że za pół roku projekt będzie przedłużony i obszarów będzie więcej 🙂 Obecnie do naszej dyspozycji jest 41 miejsc w których na spokojnie można oddać się biwakowaniu. Dużym plusem jest to, że często rozmieszczone są blisko siebie i można między nimi przemieszczać się pieszo lub rowerem. Fajny pomysł na weekendowy wypad, ale i na dłuższą wycieczkę.

By sprawdzić gdzie można spać należy wejść na stronę lub pobrać aplikację mBDL https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy?fbclid=IwAR0_7Ia1SvDctKcERPyCBvVy4AEQ1eNwl8Sl60z2awg7FKfla52xmPxEZQw

Przycisnąć mapy BDL, wybrać mapę zagospodarowania turystycznego i ujawni nam się sporo różnych przydatnych informacji, jak szlaki, wiaty, miejsca na ognisko, pola namiotowe i obszary wyznaczone do biwakowania. Miejsca te oznaczone są na pomarańczowo. Można też wybrać samą warstwę OBSZARY PILOTAŻOWE BUSHCRAFT I SURVIVAL, pozwoli to na łatwiejsze i szybsze znalezienie miejsc.

Kolejnym krokiem jest spakowanie się i ruszenie w teren 😉 Warto przed wyjazdem wysłać maila do Nadleśnictwa lub Leśnictwa z informacją o planowanym biwaku. Spokojnie nie jest to sposób na inwigilację, a ma pomóc w prowadzeniu statystyk w celu rozwoju projektu.

Na sam koniec pamiętajmy o kilku zasadach:

  • Dbaj o przyrodę.
  • Biwakuj rozsądnie nie niszcz poszycia, drzew, krzewów itd. – wybierajmy za schronienie tarp lub namiot, nie budujmy szałasów, stosujmy zasadę LEAVE NO TRACE.
  • Nie palimy ognisk poza miejscami wyznaczonymi.
  • Zabieramy śmieci ze sobą – fajnie jak zabierzemy też znalezione w terenie!
  • Sprawy fizjologiczne załatwiamy z dala od infrastruktury, szlaków i maskujemy – pamiętajcie LEAVE NO TRACE!
  • Psa zabieraj na biwak ale trzymaj go zawsze na smyczy.
  • Biwakujemy w małych grupach (4 osoby) max 2 noce w jednym miejscu. ( Więcej osób wymaga zgody leśniczego)

Dzięki stosowaniu się do powyższych zasad spędzimy przyjemnie czas, nie zagrozimy przyrodzie i zwiększamy szansę by za pół roku Lasy Państwowe przedłużyły i poszerzyły projekt legalnego biwakowania.

Jestem w ciągłym kontakcie z leśnikami i wszystko wskazuje na to, że będzie dobrze 😉 W kolejnym wpisie przybliżę Wam jak przygotować się do biwaku 😉

A niezbędny sprzęt na biwaki te małe i duże znajdziecie u nas 🙂

There are currently no comments.